Moje hlavné témy pre zastupiteľstvo BSK

Uchádzam sa o Vašu podporu, nakoľko sa chcem ako poslankyňa zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja venovať najmä témam, ktorým podľa mojich skúseností nie je venovaná dostatočná pozornosť. Ide najmä o tieto oblasti :

  • Ochrana životného prostredia ako priorít kraja (najmä so zameraním na vodu, pôdu a ovzdušie),
  • Dôsledná ochrana vôd Horného Žitného ostrova a osveta,
  • Osveta v oblasti predchádzania vzniku odpadu a podpora opätovného využitia vecí,
  • Podpora zriadenia Centrálneho krízového fondu regionálnej a miestnej samosprávy BSK.

 

Kvalita podzemnej vody v Bratislave je dlhodobým problémom, a týka sa pravdepodobne celého regiónu Horného Žitného ostrova. Vo Vrakuni už v roku 2002 vydali zákaz používania podzemných vôd na polievanie zeleniny či ovocných stromov. Až v januári 2022 poslali hygienici z ÚVZ odporúčanie dotknutým obciam, že v rámci predbežnej opatrnosti odporúčajú nekonzumovať a nepoužívať vodu zo studní Absentuje osveta týkajúca sa zákazu či odporúčania hygienikov nepoužívať vodu zo studní na konzumáciu, na polievanie záhrad či na polievanie ovocných stromov. Mnohé obce nedostatočne alebo vôbec neinformujú svojich obyvateľov o rizikách spojených so zhoršeným stavom životného prostredia (voda, pôda a ovzdušie). Na ich webových stránkach nie je o zhoršenej kvalite podzemnej vody a zásade predbežnej opatrnosti a odporúčaniach Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava ani zmienka.

Kvalita vody, ktorú pijeme a používame, je existenčná téma. Zásobovanie pitnou vodou u nás je až na 80 percent zabezpečené práve zo zdrojov podzemných vôd. Ochrana týchto zdrojov by preto mala byť našim prvoradým záujmom. Potrebujeme sa spájať, aby sme otvárali témy, ktoré majú byť našou spoločnou prioritou.

Dôsledná ochrana povrchovej a podzemnej vody – zabezpečenie kontinuálneho informovania verejnosti o kvalite podzemnej vody vzhľadom na znečistenie z environmentálnych záťaží a postupne kolabujúcej kanalizácie prípadne jej absencie. Apel na poverené orgány aktívnejšie riešiť existujúcu situáciu, osveta a predchádzanie problémom súvisiacimi s netesnými žumpami a kolabujúcou kanalizáciou.

Zriadenie stacionárnej meracej stanice kvality ovzdušia v rámci Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia (NMSKO) – ovzdušie často býva v smere prevládajúceho severozápadného prúdenia vetra ťažko dýchateľné najmä vplyvom priemyslu a dopravy, ale častokrát aj počas recyklácie stavebného odpadu bez aplikácie odporúčaných opatrení na elimináciu prašnosti.