Ochrana ovzdušia

Petícia obyvateľov bývajúcich v okolí Slovnaftu, ktorí sú priamo dotknutí neustálym hlukom a zápachom zo Slovnaftu, ktorú som v roku 2018 podpísala spolu s ďalšími 2 274 obyvateľmi Podunajských Biskupíc, Vrakune, Ružinova, Rovinky, Dunajskej Lužnej, Kalinkova, Hamuliakova a Mostu pri Bratislave, bola odrazovým mostíkom k ďalším aktivitám vrátane dopytu po dátach z meracích staníc rafinérie. Cieľom petície, ktorý sa doteraz nepodarilo naplniť, bolo a je zjednotiť postup kompetentných štátnych orgánov (Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava, Slovenská inšpekcia životného prostredia SIŽP, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo životného prostredia SR), zabezpečiť identifikáciu zdrojov chemického zápachu, hluku a nízkofrekvenčného vlnenia a prijať opatrenia na odstránenie tohto nevyhovujúceho stavu.

Rozptylové štúdie emisií zo stacionárnych a z líniových zdrojov znečisťovania ovzdušia, ktoré hodnotia vplyv a dosah z veľkých zdrojov znečisťovania ovzdušia a líniových zdrojov (napríklad D4/R7 a štátnej cesty I. triedy I/63) na existujúcu úroveň znečistenia v našej lokalite, nám dodnes neboli prezentované a dokonca ani sprístupnené.

Územný plán regiónu BSK v rámci zásad a regulatívov odporúča iba bližšie neurčené rešpektovanie pásma hygienickej ochrany jednotlivých druhov zariadení.

Naše samosprávy a ani verejnosť juhovýchodne od hlavného mesta nemali niekoľko rokov dostupné aktuálne namerané dáta o kvalite ovzdušia. Náhľad na výstupy z merania v reálnom čase vo vstupnej hale rafinérie bol prvou ponúknutou možnosťou rafinérie začiatkom roka 2019.

 

Dňa 23. marca 2019 som v Rovinke organizovala prvú verejnú diskusiu Hovorme spolu o (čistom) ovzduší. Počas 2,5-hodinovej diskusie sa nám podarilo presvedčiť zástupcov veľkého zdroja znečisťovania ovzdušia udeliť súhlas SHMÚ so zverejňovaním dát z 3 meracích staníc umiestnených do obytných zón v blízkosti rafinérie. Žiadna skupina nie je náchylnejšia na znečistenie ovzdušia, znečistenie vody a vystavenie toxickým látkam ako deti, tehotné ženy, chronicky chorí a seniori. Preto sme žiadali o aplikáciu práva verejnosti na prístup k informáciám o životnom prostredí.

https://obecrovinka.sk/hovorme-spolu-o-ovzdusi-v-rovinke/

 

Dňa 25. marca 2019, čiže 2 dni po diskusii, sme pocítili ostrý štipľavý zápach, ktorého pôvod dodnes nepoznáme. Smer a rýchlosť vetra pomohli identifikovať predpokladaný zdroj. V obci Rovinka bola v októbri 2019 s dlhšou technickou pauzou (od 13.11. do 17.12.2019) inštalovaná „vymodlená“ mobilná meracia stanica. Sme exponovaná obec s nepretržitou hustou dopravou vedúcou po štátnej ceste I. triedy, v tesnej blízkosti petrochemickej rafinérie ako veľkého zdroja znečisťovania ovzdušia so svojou spaľovňou kalov, v blízkosti mestskej spaľovne komunálneho odpadu, rozsiahlou poľnohospodárskou činnosťou a podobne.

Meracia stanica v Topoľníkoch, ktorá je súčasťou Národnej meracej siete kvality ovzdušia NMSKO, je vzdialená až približne 60 km od zdroja. Lokalita na umiestnenie stacionárnej monitorovacej stanice ovzdušia by mala byť navrhnutá pracovníkmi SHMÚ na základe rozptylovej štúdie imisného zaťaženia územia petrochemickou výrobnou a skladovacou činnosťou, spaľovňou nebezpečných odpadov v areály petrochemicko-rafinérskej spoločnosti (kódy odpadov 19 08 11, 19 08 13, 19 01 07 a 19 01 11 ), spaľovňou mestského komunálneho odpadu ZEVO Bratislava a prípadných iných zdrojov.

Upozornila som Ministerstvo životného prostredia SR na zonáciu v minulosti, kedy medzi zaťažené územia podľa vyhlášky MŽP SR č. 112/1993 Zb. patrilo spolu s katastrálnym územím Bratislavy aj územie obcí Hamuliakovo, Kalinkovo a Rovinka. Územie zaťažované zlou kvalitou ovzdušia sa v tej dobe vymedzovalo na základe manuálneho vzorkovania. Z hľadiska monitorovania a hodnotenia kvality ovzdušia postupovala ministerstvom poverená organizácia (SHMÚ) podľa v tej dobe platných požiadaviek.

 

Dňa 26.6. 2019 Obecné zastupiteľstvo v Rovinke schválilo prenájom mobilnej meracej stanice od SHMÚ a okolité obce prejavili záujem o spoluprácu práve v oblasti monitoringu kvality ovzdušia.

Dňa 2.10.2019 bola v Rovinke inštalovaná mobilná meracia jednotka SHMÚ. Týmto bolo možné zabezpečiť porovnávacie merania základných znečisťujúcich látok: SO2, NOx, O3, CO a benzénu. Monitoring kvality ovzdušia v obci Rovinka prebieha od konca roku 2019 do dnešného dňa, pričom sa sledujú koncentrácie nasledujúcich znečisťujúcich látok: PM10, SO2, CO, NO2, NOx a benzén.

MŽP SR navrhlo túto mobilnú monitorovaciu stanicu prevádzkovať aj naďalej, pokým nebude v tejto lokalite zabezpečená stála monitorovacia stanica v rámci NMSKO. Považuje tiež za žiadúce, aby náklady na spotrebu elektriny monitorovacej stanice boli hradené z rozpočtu SHMÚ, nakoľko monitorovanie v tejto lokalite považuje za opodstatnené.

Zúčastnila som sa európskeho podujatia Clean Air Forum v Bratislave v novembri 2019 za obec Rovinka.

Kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany v Nitre na základe podnetov od občanov a doterajších 2 rozborov ovzdušia z Bratislavy (Podunajské Biskupice v októbri a lokalita v okolí mostu Apollo v decembri 2019), a z Rovinky (odber prebiehal počas 24. hodín z 28.na 29. mája 2020) vykonalo rozbory niekoľkých vzoriek a odporučilo v rámci SHMÚ a meracích staníc meranie rozšíriť minimálne o znečisťujúcu karcinogénnu látku benzén v časti regiónu vymedzenom obcami Rovinka, Miloslavov, Dunajská Lužná, kde podľa doterajších meraní aj z predchádzajúcich období dochádzalo a naďalej dochádza k znečisťovaniu ovzdušia a k častým podnetom obyvateľov na nepríjemný zápach. Vo vzorke ovzdušia odobratého v Rovinke bolo identifikovaných spolu až 21 dráždivých, škodlivých, karcinogénnych a mutagénnych látok, ktoré sa bežne v ovzduší a životnom prostredí nevyskytujú. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava týmto výsledkom rozboru nepripisoval dôležitosť, nakoľko neboli známe koncentrácie týchto látok.

 

Dňa 25.9.2020 som do podateľne MŽP SR a SHMÚ zaniesla spoločnú žiadosť 5 susedných obcí o zriadenie stacionárnej monitorovacej stanice kvality ovzdušia v rámci NMSKO v lokalite  Rovinka, Dunajská Lužná, Kalinkovo, Hamuliakovo a Miloslavov.

 

Dňa 9.3.2021 som s prezentáciou Meranie kvality ovzdušia v obci Rovinka prispela do vzdelávacieho programu pre rozvoj občianskej spoločnosti a samosprávy „Na občanoch záleží“:

Zobraziť prezentáciu